Antyki w roli głównej – jak urządzić wnętrze z meblami antycznymi?

Antyki w roli głównej – jak urządzić wnętrze z meblami antycznymi?

31 lipca 2019 0 przez redakcja

Meble antyczne we współczesnych domach czy mieszkaniach to marzenie niejednego konesera dawnej sztuki meblarskiej. Jedni chcieliby zamieszkać w we wnętrzach iście pałacowych; innym wystarcza jeden antyk. Jak urządzić mieszkanie z meblami antycznymi? Czy uda się aranżacja nowoczesnego salonu z antycznym stołem? Łatwo nie będzie, ale efekt choćby z racji swojej niepowtarzalności na pewno zrobi duże wrażenie.

Nie wszystko co staro wygląda, antyczne jest

To powiedzenie powinno towarzyszyć każdemu, kto podjął decyzję o zakupie antyków a zupełnie się na tym nie zna. Tylko sprawdzone miejsca sprzedaży mebli, które posiadają stosowne certyfikaty autentyczności wchodzą w rachubę. Gdzie je znaleźć? Możliwości jest wiele. W metropoliach zawsze są sklepy z meblami antycznymi. Małe miejscowości dostępu do takich miejsc raczej nie mają, ale od czego jest Internet. Solidni, sprawdzeni, rekomendowani przez wielu klientów sprzedawcy oferują swoje towary w sklepach i na portalach aukcyjnych.

Jeśli brakuje nam wiedzy, odwagi i pieniędzy zdecydujmy się na meble w stylu vintage, czyli stylizowane na poprzednią epokę. Są niezwykle oryginalne, a łączenie cech różnych stylów nie tylko nie kłóci się, ale prowadzi do stworzenia nowej jakości, czegoś niepowtarzalnego.  Liczba propozycji, ich różnorodność a przede wszystkim rozsądne ceny zaskoczą niejednego miłośnika staroci.

Stare z nowym – jak aranżować wnętrza z pojedynczymi antykami

Zanim koneserowi uda się zgromadzić kolekcję, miną lata. Od czego zacząć budowę kolekcji mebli? Czasem za nas może zadecydować przypadek. Dostanie się nam spadek po przodku albo wypatrzymy na strychu zakurzone cudo, w którym ktoś trzyma słoiki z konfiturami. Jeśli jednak pierwszy mebel zamierzamy wybrać sami w sklepie, kupmy to, czego nam brakuje, albo to, co najbardziej ozdobi wnętrze. Jeśli chodzi o pierwszy przypadek, to może to być drobiazg – niewielka etażerka, mały sekretarzyk, kredensik na porcelanę. Jeśli chcemy zacząć z wysokiego A, to kupmy stół antyczny.

Dlaczego stół? Stoły są meblami wyjątkowymi z racji swojej roli. Owalne albo okrągłe pozwalają tworzyć niezwykłą atmosferę towarzyszącą zasiadającym przy nich ludziom – taki kształt stołu daje wszystkim poczucie równości i ważności. Stoły antyczne są funkcjonalne i jednocześnie piękne. Stare dębowe okleiny lub lite drewno, zakonserwowane terpentyną i woskiem nada naszemu nowoczesnemu salonowi nowego wymiaru. Każdy będzie chciał biesiadować przy takim stole. A dodatkową korzyścią jest fakt tuszowania nieładnych ścian czy plam na podłodze. W salonie, w którym króluje antyczny stół nikt nie będzie rozglądał się po kątach – stół ukradnie całe show.

Antyczne stoły na każdą kieszeń

To nie żart czy reklamowy zabieg przyciągający naiwnych klientów. W zależności od tego, jaką kwotą dysponujemy w sklepie  każdy znajdzie coś dla siebie. Może będzie to wielki stół pasujący do naszej kolekcji krzeseł, może biurko antyczne albo meble vintage, które w każdym, nawet nowoczesnym domu, świetnie wkomponują się w całość kompozycji i staną się ważnym elementem aranżacji pomieszczeń.