Co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na przydomową oczyszczalnię ścieków?

Co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na przydomową oczyszczalnię ścieków?

6 lutego 2020 0 przez redakcja

Decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków należy uwzględnić spory wydatek, jednak jej eksploatacja przez kolejne lata szybko się zwróci. To bardzo dobra alternatywa dla szamba. Zbiornik na ścieki jest znacznie tańszy, jednak należy wziąć pod uwagę korzyści ekonomiczne.

Pod tym względem przydomowe oczyszczalnie ścieków są wygodne, ekologiczne, tanie w eksploatacji i bezpieczne. Zanim zapadnie decyzja o jej budowie, należy przeanalizować dokumentację, przepisy prawne i załatwić wszelkie formalności.

Oczyszczalnia a kanalizacja

Jeśli teren, na którym ma zostać wybudowana oczyszczalnia objęty jest siecią kanalizacyjną, jej wybudowanie nie będzie możliwe. Istnieje bowiem obowiązek przyłączenia domu do kanalizacji.

Przepisy a budowa oczyszczalni

O możliwości wybudowania oczyszczalni na podwórku decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub przepisy lokalne o ochronie środowiska. 

Pozwolenie wodnoprawne jest zbędne, jeśli ilość odprowadzanych ścieków nie przekroczy 5 m3 na dobę

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia, jeśli ich wydajność nie przekroczy 7,5 m3 na dobę.

Budowę można rozpocząć po upływie 30 dni i w ciągu dwóch lat od daty określonej w zgłoszeniu.

Projekt

W celu prawidłowego przebiegu prac warto zrobić projekt oczyszczalni. W tym celu warto skorzystać z kompleksowej usługi firmy, która zajmuje się tego typu zadaniami. Firma stworzy projekt, postara się o wszelkie uzgodnienia formalnoprawne, zamontuje i zakonserwuje cały system. Oczyszczalnia ścieków powinna mieć Aprobatę Techniczną Instytutu Ochrony Środowiska. Jest to dokument potwierdzający dopuszczenie urządzenia do stosowania w budownictwie.

Zalety własnej oczyszczalni

Mimo sporego wydatku na samym początku, wydatek zwróci się bardzo szybko. Szambo wymaga bowiem systematycznego wywożenia ścieków, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. To niewątpliwa oszczędność na comiesięcznych rachunkach. Ścieki opuszczające oczyszczalnie mogą być bezpośrednio odprowadzane do gruntu, rzeki czy rowu melioracyjnego. Wszystkie zanieczyszczenia poddawane są bowiem procesom biologicznym i ciecz nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska i okolicznych ujęć wody.

Frukko – systemy przydomowych oczyszczalni.