Czy drzwi przesuwne są nadal modne?

Czy drzwi przesuwne są nadal modne?

14 kwietnia 2019 0 przez redakcja

Odkąd przy montażu drzwi przesuwnych zaczęto stosować nowoczesne prowadnice, ten rodzaj drzwi stał się bardzo popularny – zwłaszcza w szafach do zabudowy. Ostatnio jednak producenci mebli odchodzą stopniowo od drzwi przesuwnych na rzecz innych rozwiązań – głównie tradycyjnych, uchylnych oraz harmonijkowych. Czy oznacza to, ze drzwi przesuwne całkowicie wyszły z mody?

Gdzie najczęściej stosuje się drzwi przesuwne?

Najpopularniejszym z zastosowań drzwi przesuwnych, są szafy. Dużą, garderobianą szafę wręcz trudno sobie wyobrazić z drzwiami innymi, niż przesuwne. Mimo, że niektórzy projektanci i producenci mebli ostatnio eksperymentują na tym polu z innymi rozwiązaniami, klienci nadal chętnie wybierają to, które jest od lat niezmiennie najbardziej popularne.. Zwłaszcza, że obecnie jest to rozwiązanie nie drogie i stosunkowo łatwe w montażu.

Nawet przy niewielkim budżecie, dysponując wnęką w ścianie sypialni, lub korytarza, możemy niedrogo wykonać szafę wnękową instalując jedynie podstawowe wyposażenie wewnętrzne oraz drzwi przesuwne. Na tego typu rozwiązanie mogą sobie pozwolić nawet pary studenckie dorabiające na umowach-zleceniach – dzięki możliwościom, jakie stwarzają kredyty pozabankowe na get-money.pl.

Drzwi przesuwne stosuje się również w miejsce normalnych drzwi uchylnych w pomieszczeniach. Dziś w większości przypadków nie jest to kwestia mody, lecz raczej praktyczności tego rozwiązania. W niewielkim pomieszczeniu mamy o wiele szersze możliwości w kwestii możliwego ustawienia mebli, kiedy nie ograniczają nas drzwi uchylne. Nad drzwiami harmonijkowymi, przesuwne maja tę przewagę, że nie ograniczają wielkości otworu drzwiowego, przez co korzystanie z nich jest znacznie wygodniejsze. Doceniamy to na przykład w wypadku konieczności przenoszenia mebli przez drzwi O ile harmonijkowe często wymagają demontażu, o tyle przesuwne wystarczy odpowiednio szeroko rozsunąć.

Czy drzwi przesuwne mogą wyjść z mody?

W zdecydowanej większości przypadków stosując drzwi przesuwne nie kierujemy się modą, lecz raczej wygodą, czasem koniecznością. Dlatego też trudno rozważać, czy są modne, czy nie. Wprawdzie już nie organizujemy przestrzeni mając na uwadze szafę z drzwiami przesuwnymi jako mebel determinujący styl pomieszczenia, ale nadal stanowią one bardzo wygodne rozwiązanie i to się z pewnością w ciągu najbliższych kilku lat nie zmieni. Niegdyś właśnie dzięki tym drzwiom, styl pomieszczenia określano jako nowoczesny i do dziś śmiało możemy stosować drzwi przesuwne jako element wyposażenia, który z pewnością nie kłóci się z tym stylem, chociaż nie będziemy go tak mocno jak dawniej eksponować. Współczesne drzwi przesuwne mają raczej stapiać się z otoczeniem i stanowić bardziej tło i element ściśle funkcjonalny, niż ozdobę.

Modne drzwi przesuwne pomiędzy pomieszczeniami, często występują w okleinie dobranej kolorem do ściany, w której zostały zamontowane. Również w przypadku szaf rzadziej niż dawniej stosuje się obecnie ozdobne szkło, częściej natomiast lustra w połączeniu z okleiną dobraną do koloru sąsiadujących z szafą ścian.