Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny – czy cię na niego stać?

Żaden kredyt nie spłaca się sam. Zwłaszcza hipoteczny. Kredytobiorcę musi być stać na odpowiednio wysokie raty. Dlatego każdy bank ma opracowany sposób oceny zdolności kredytowej i wiarygodności klientów, którzy ubiegają się o sfinansowanie przez bank zakupu nieruchomości. Na co banki zwracają uwagę udzielając kredytów hipotecznych? Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Wysoka kwota, równa się wysoka rata

Kredyt hipoteczny finansuje naprawdę duży zakup, więc nawet przy wysokim wkładzie własnym i rozłożeniu spłaty na wiele lat, jego rata wciąż stanowi sporą kwotę. Przy 2000 złotych netto nie ma szans nie tylko na otrzymanie kredytu, ale też na jego spłatę.

Przy jakich zarobkach można zacząć marzyć o własnym M  finansowanym z pieniędzy banku? Okazuje się, że nie muszą to być krocie, bowiem bank oprócz zarobków przy ustalaniu zdolności kredytowej, bierze pod uwagę również kilka innych czynników. Być może nawet istotniejszych, niż wysokość zarobków. Jakie to czynniki?

Czym jest zdolność kredytowa?

Każdy bank określa zdolność kredytową nieco inaczej, ale pewne cechy są wspólne dla wymogów stawianych przez każdą  instytucję finansową. Oto najważniejsze z nich.

  1. Historia kredytowa. Idealnie jest, jeśli kredytobiorca nie ma aktualnie żadnych zadłużeń a te, które miał w przeszłości, były terminowo spłacane.
  2. Koszty utrzymania w przeliczeniu na członka rodziny. Największe szanse na kredyt mają bezdzietne małżeństwa, które posiadają dwa źródła dochodu, za to niektóre koszty dzielą na pół.
  3. Rodzaj dochodu i staż. W najlepszej sytuacji są pracownicy etatowi, ponieważ im jest najłatwiej udokumentować dochód – jego wysokość i pochodzenie. Jednak bank może zdecydować o udzieleniu kredytu również zleceniobiorcom, czy osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.
  4. Dochody miesięczne – ważne, żeby były regularne, ale wysokość jednak jest istotna, bowiem od niej zależy kwota, jaką możesz dostać.
  5. Wysokość wkładu własnego w kredytowany zakup.

Ile więc powinieneś zarabiać?

Ustaliliśmy, że dwa tysiące złotych to za mało. Ile więc będzie w sam raz? Trzy? Cztery tysiące?

Tak naprawdę rzeczywiście wszystko zależy od tego, co opisaliśmy powyżej. Jeśli kredyt bierze para, nawet przy niższych dochodach, we dwójkę mają zdecydowanie większe szanse. Naprawdę ważne są też koszty utrzymania – im niższe, tym większy procent dochodu zostaje kredytobiorcy na ewentualne spłaty.

Przy ubieganiu się o kredyt, zwłaszcza w tak wysokiej kwocie, w jakiej zazwyczaj udzielanie są kredyty hipoteczne, oprócz tego, jak kredytobiorcę ocenia bank, ważne jest jak on sam ocenia swoje możliwości. Życie to nie tylko suche liczby. Sami wiemy najlepiej, jakie są nasze codzienne potrzeby. Z czego możemy zrezygnować na dłuższą metę, żeby zacisnąć pasa na rzecz spłat kredytu, a co jest nam niezbędne. Może się wtedy okazać, że próg finansowy do wzięcia kredytu hipotecznego, jest naprawdę wysoki i zdrowiej będzie najpierw pomyśleć o podniesieniu dochodu.