Jak dobrać lampę do kuchni?

Jak dobrać lampę do kuchni?

9 marca 2020 0 przez redakcja

Kuchnia jest tym pomieszczeniem, które wymaga szczególnej uwagi podczas rozplanowania oświetlenia w domu. Przede wszystkim, jest to przestrzeń, w którym potrzebne są różne rodzaje światła. Na nic zdaje się jeden duży żyrandol. Poniżej podpowiemy, jakimi zasadami kierować się przy wyborze oświetlenia do kuchni. 

 

Oświetlenie blatu roboczego

W kuchni, jak w warsztacie stolarskim, liczy się odpowiednie oświetlenie stołu roboczego. Blat, na którym będziemy przygotowywali posiłki: kroili warzywa, obierali owoce ze skórki i smażyli naleśniki, musi mieć mocne i punktowe źródło światła. Dobrze jest, jeśli to źródło światła znajduje się nieco niżej niż nasze pole widzenia. Taki układ jest najbardziej korzystny dla naszego wzroku. Najlepszym oświetleniem dla blatu roboczego może okazać się halogen. Zdecydowanie odradza się umieszczania na ścianach szyn świetlnych lub kinkietów. Dają one rozproszone światło na poziomie linii naszego wzroku. 

 

Żyrandol w kuchni – czy to dobry pomysł?

Zdecydowanie też należy zrezygnować z tworzenia sytuacji, w której to jedna górna lampa (np. żyrandol) byłaby głównym źródłem światła. Duże żyrandole pochłaniają dużo energii, nie dając jednocześnie dobrego oświetlenia blatu roboczego, który zwykle stoi przy ścianie. Stojąc przodem do ściany, zasłaniamy sobie oświetlenie Zuma Line

 

Oświetlenie stołu

Kolejnym newralgicznym miejscem, w którym należy zastosować dodatkowe oświetlenie punktowe jest stół. Tutaj wystarczy niekiedy zwykła lampka stołowa, tudzież lampa podłogowa stojąca tuż za stołem. Zastosowanie lampy podłogowej jest dobre w tych miejscach naszej kuchni, które wydają się najbardziej ponure. Producent Zuma Line przygotował kilka modeli lamp podłogowych i stołowych, które doskonale odnajdą się w kuchni. Bardzo dobrym wybiegiem może być też zwieszenie lampy lampy Zuma Line nad stołem. Taka zwisająca z sufitu lampa powinna znajdować się możliwie jak najbliżej blatu. 

 

Oświetlenie okna

Planując oświetlenie kuchni, nie należy też zapomnieć o oknie. Nastrojowo oświetlone okno doda pomieszczeniu głębi. Tutaj można zastosować małe ozdobne lampki lub lampę stołową z kloszem. Ostatnia propozycja jest przeznaczona do tych kuchni, które urządzone są na przykład w stylu rustykalnym lub prowansalskim.

 

Podsumowanie

Dobierając oświetlenie do kuchni, należy zwrócić uwagę nie tylko na odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła, ale również na to, że lampki powinny mieć zróżnicowane natężenie. Najsilniejsze nad blatem roboczym, najsłabsze natomiast nad stołem. Dodatkowo, warto dobierać rodzaj obudowy żarówek do miejsca, w którym będą się znajdowały. Lampy nad wyspą, na której znajduje się płyta grzewcza wymagają wzmocnienia.