Jak dopasować karnisze do wystroju wnętrza?

Jak dopasować karnisze do wystroju wnętrza?

17 grudnia 2019 0 przez redakcja

Karnisze to jedno z najbardziej podstawowych wyposażeń domu bądź mieszkania. Wybór odpowiedniego modelu zależy między innymi od naszego gustu, stylu, jakim urządzone jest nasze lokum, jak również warunków technicznych. Jaki karnisz wybrać, aby spełniał wszystkie swoje funkcje i pięknie się prezentował?

  1. Jakie karnisze do jakich pomieszczeń?
  2. Na jaki rodzaj karnisza się zdecydować?
  3. Jak dobrać długość karnisza?
  4. Ozdobne zakończenie karniszy – hit czy kit?

Jakie karnisze do jakich pomieszczeń?

Karnisz to nic innego jak drążek lub listwa służące do zawieszania firanek bądź zasłon nad oknami oraz drzwiami. Odpowiednio dobrane karnisze mogą stanowić wspaniały element dekoracyjny. Najczęściej w każdym pomieszczeniu instalujemy inny karnisz, chyba że dane przestrzenie łączą się (na przykład salon bądź jadalnia połączony z kuchnią). Wtedy warto zdecydować się na taki sam produkt, aby zachować spójną całość w wystroju wnętrz. Wybierając karnisz, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, aby pasował do stylu pomieszczenia. To właśnie ten czynnik powinien determinować naszą ostateczną decyzję. Nie ma żadnej zasady, która mówiłaby, że w sypialni stosuje się drewniane produkty, a w kuchni metalowe. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i jakie produkty preferujemy. 

To samo dotyczy koloru. W pomieszczeniach, gdzie przeważają jasne, pastelowe barwy, świetnie sprawdzą się drewniane modele o naturalnym odcieniu. Metalowe produkty będą się idealnie prezentowały w pokojach w stylu glamour. 

Na jaki rodzaj karnisza się zdecydować?

Zacznijmy od tego, jakie typy karniszy znajdziemy na sklepowych półkach. Kiedyś bardzo popularne były tradycyjne karnisze szynowe montowane nie do ściany, a do sufitu oraz drążkowe karnisze. Te drugie przyczepia się do ściany nad wykuszem okiennym. Oprócz tego znajdziemy również karnisze rozporowe teleskopowe oraz linkowe. Karnisz szynowy sprawdzi się w pomieszczeniach, w których okna są bardzo wysoko wbudowane. Sprawia to, że nie ma zbyt wiele miejsca na to, aby przykręcić karnisz. Często w takich sytuacjach stosuje się karnisze zamontowane bezpośrednio do sufitu.

Oprócz powyższego podziału możemy również wyróżnić karnisze podwójne oraz pojedyncze. Jeśli zdecydujemy się na zawieszenie zasłony i firany, to musimy wybrać model podwójny. W przypadku tylko jednej części materiału (zasłony lub firany) w zupełności wystarczy karnisz z jednym drążkiem. Wybór karnisza będzie także zależał od sposobu, w jaki chcemy zawiesić materiał. Najbardziej podstawowe wykończenia karniszy to: przelotki, taśma marszcząca, szelki, troczki czy przeszycia tunelowe. Najbardziej popularne są zakończenia w postaci kółek zakończonych żabkami. Karnisze mogą być wykonane z różnych tworzyw. Sklep Castorama oferuje swoim klientom szeroki wybór produktów drewnianych, metalowych bądź plastykowych w różnych kolorach. 

Jak dobrać długość karnisza?

Przy zakupie karnisza musimy wiedzieć, jaka długość będzie odpowiednia do danego okna. Większość sklepów daje klientom możliwość zwrotu bądź wymiany produktu, jednak lepiej już za pierwszym razem wybrać idealny model. Jak zatem wymierzyć karnisz? W przypadku karniszy drążkowych ściennych należy wymierzyć wykusz okienny. Drążek powinien wystawać po 20-30 cm z każdej strony. Jeśli decydujemy się na karnisz montowany na całej długości ściany, musimy pamiętać, aby zostawić po 2-3 cm z obu stron. Dzięki temu nie będziemy mieli problemów ze ściągnięciem firanki do prania bądź założeniem dodatkowych uchwytów bez konieczności demontażu całej konstrukcji. 

Trzeba także pamiętać o umiejscowieniu wsporników. Zanim wywiercimy dziury, sprawdźmy, czy w danym miejscu można to zrobić. Warto przy tym pamiętać, że wsporniki muszą wystawać tak, aby zasłona zawieszona była swobodnie mniej więcej 3 cm od grzejnika lub parapetu. Zaleca się montować karnisze 10-20 cm nad wykuszem okna (mowa tutaj o karniszach ściennych), chociaż to zależy oczywiście od warunków, jakie panują w danym pomieszczeniu.

Ozdobne zakończenie karniszy – hit czy kit?

Na dwóch końcach karnisza najczęściej montuje się specjalne ozdobne zakończenia. Kilka lat temu one bardzo popularne. Wybór jest całkiem spory. Karnisze można ozdobić tradycyjnymi kulami bądź bogato zdobionymi liśćmi, jednokolorowymi bądź dwukolorowymi elementami lub nawet takimi, które wykonano z błyszczących kryształów. Wybór zakończeń jest bardzo duży: od tradycyjnych kul, po liście, spirale czy ostre szpikulce. Mogą one stanowić ciekawy element dekoracyjny. Trzeba przy tym pamiętać, aby dany produkt pasował do aranżacji pomieszczenia. Bogato zdobione, pozłacane czy fantazyjnie rzeźbione zakończenia nie będą pasowały na przykład do minimalistycznego pokoju pełnego geometrycznych wzorów. Warto zatem sprawdzić, czy decydując się na daną dekorację, zwyczajnie nie przesadzamy. Inaczej sypialnia lub salon nabiorą przeładowanego, a czasami nawet kiczowatego charakteru. 

Dlatego karnisz powinno się wybierać na końcu. Po zakończonym remoncie można pojechać do sklepu i zdecydować się na model, który będzie najbardziej pasował do danej przestrzeni. 

 

 

 

undefined