Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

27 grudnia 2019 0 przez redakcja

Współczesny świat daje człowiekowi wiele możliwości, przede wszystkim dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii. Jednym z najbardziej wartościowych nowoczesnych rozwiązań jest ogrzewanie na podczerwień – technologia nie tylko bardzo skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna zarówno dla człowieka, jak i środowiska naturalnego, co w dzisiejszym mocno zanieczyszczonym świecie jest bardzo ważne.

Zasada działania ogrzewania na podczerwień

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak działa ogrzewanie na podczerwień oraz czy jest ono tańsze i bardziej efektywniejsze niż klasyczne ogrzewanie elektryczne. Jak już wiadomo, emisja ciepła podczerwonego odbywa się w czasie zjawiska fizycznego zwanego promieniowaniem. Popularne kilkanaście lat temu piece kaflowe oddawały ciepło w sposób bardzo podobny do tego, jak działają współczesne promienniki ciepła podczerwonego. Współczesne ogrzewanie na podczerwień opiera się na dostarczaniu do pomieszczeń ciepła w postaci fal podczerwieni, dzięki czemu rozkład temperatur w każdym pomieszczeniu jest równomierny. W przypadku ogrzewania na podczerwień warto wiedzieć, że nie przyczynia się ono do ogrzewania powietrza, a przedmiotów znajdujących się w jego otoczeniu tj. przedmiotów, ścian czy osób. Wygląda to więc zupełnie inaczej niż w przypadku klasycznych metod ogrzewania, gdzie w pierwszej kolejności ogrzewane jest powietrze w pomieszczeniach (dlatego też ogrzewanie na podczerwień jest znacznie bardziej efektowne od tego klasycznego).

Rodzaje ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień podzielić można na trzy rodzaje:

– krótkofalowe (IR-A),

– średniofalowe (IR-B),

– długofalowe (IR-C).

W rzeczywistości sprawa przedstawia się tak,że im długość fali jest krótsza tym grzejniki emituje intensywniejsze ciepło.

Czy stosowanie ogrzewania na podczerwień jest opłacalne?

Ogrzewanie na podczerwień to z wielu powodów doskonała alternatywa dla ogrzewania CO zasilanego piecem gazowym, ekogroszkiem czy peletem. Jest to rozwiązanie nie tylko pozwalające efektywnie ogrzać pomieszczenia, ale również jest bezpieczne dla środowiska naturalnego – w przypadku stosowania ogrzewania na podczerwień do powietrza nie są emitowane szkodliwe i trujące spaliny.

O czym należy pamiętać decydując się na ogrzewanie na podczerwień

Decydując się na zastosowanie ogrzewania na podczerwień należy pamiętać o tym, aby dobrać odpowiednią moc grzejnika, która zależy przede wszystkim od:

– zastosowanej w budynku izolacji,

– ilości okien i ścian zewnętrznych,

– wielkości przestrzeni jaka ma być ogrzewana,

– zastosowania grzejnika.