Jak naprawić uszczelkę w lodówce samodzielnie i skutecznie

Jednym z kryteriów wyboru dobrej lodówki jest jej energooszczędność . Kiedy dochodzi z jakiegoś powodu do uszkodzenia uszczelki, albo jeśli jest ona po prostu słaba i nie trzyma zbyt dobrze, należy dokonać jej wymiany.

Jak wymienić uszczelkę samodzielnie?

Nieszczelna lodówka nie tylko zużywa więcej prądu. Trudność w utrzymaniu odpowiedniej temperatury jest zagrożeniem dla przechowywanej w nieszczelnej lodówce żywności, która może szybciej się popsuć.

Na początek ustalmy, czy problem z nietrzymaniem temperatury w lodówce rzeczywiście jest związany ze zużytą uszczelką. Aby się o tym przekonać, umieść zwykłą kartkę papieru między obudową, a uszczelką i zamknij drzwi. Jeśli kartka wysuwa się z łatwością, uszczelka rzeczywiście bezwzględnie nadaje się do wymiany.

Aby prawidłowo dobrać nową uszczelkę, sprawdzamy model lodówki i starając się uniknąć pomyłki,  składamy zamówienie na stronie producenta, albo szukamy odpowiedniej uszczelki w lokalnych sklepach ze sprzętem AGD.

Przystępujemy do montażu uszczelki. Warto przed montażem ogrzać lekko uszczelkę – na przykład za pomocą suszarki do włosów – aby była nieco bardziej elastyczna, co nam ułatwi montaż. Zdecydowanie wygodniej będzie dokonać wymiany na poziomej powierzchni, dlatego można zdjąć drzwi lodówki, na których będziemy dokonywać wymiany.

Starą uszczelkę usuwamy ścinając ją bardzo blisko krawędzi. Staramy się to zrobić tak równo, jak tylko to możliwe. Następnie wtykamy w miejsce starej nową uszczelkę, idealnie dopasowując ją do drzwiczek.

Brzmi jak coś bardzo łatwego, ale samodzielna wymiana uszczelki wymiana dużej zręczności i precyzji. Nie zawsze też musi przebiegać tak samo – poszczególne czynności mogą różnić się w zależności od producenta. Jeśli więc nie jesteśmy do końca pewni, jak naprawić uszczelkę w lodówce, lepiej zlećmy to fachowcom.

Naprawa uszkodzonej uszczelki

Zdarza się, że uszczelka w lodówce jest nie tyle zużyta, co uszkodzona w jednym, konkretnym miejscu – przecięta, naderwana itp. jak sobie z tym poradzić? Czy musimy wymienić ją w całości, jeśli przechodzi pomyślnie „test kartki”?

Otóż niekoniecznie. Możemy spróbować pokusić się o naprawę uszkodzonego miejsca domowymi sposobami.

Do najpopularniejszych samodzielnych metod naprawy miejscowo uszkodzonej uszczelki, należy jej uzupełnienie w uszkodzonym miejscu za pomocą silikonu sanitarnego. Jak naprawić uszczelkę w lodówce używając tego sposobu?

Czynności przeprowadzamy mniej więcej tak: wstrząsamy tubę z silikonem, następnie wypełniamy nim miejsce uszkodzenia – ubytek, lub pęknięcie. Wciskamy silikon do tego momentu, aż jego nadmiar zacznie wypływać przez uszkodzenie. Następnie przykładamy do tego miejsca kawałek przezroczystej folii spożywczej i zamykamy lodówkę na co najmniej godzinę – lepiej nawet dłużej, niż krócej.

Musimy uzbroić się w cierpliwość i nie korzystać w tym czasie z lodówki. Najlepiej więc przeprowadzić całą procedurę wieczorem i po prostu zostawić silikon do zastygnięcia na noc.

Po wyznaczonym czasie usuwamy delikatnie folię i problem nieszczelności związanej z uszkodzeniem mamy z głowy.