Jak zmienić wygląd mieszkania małym kosztem?

Jak zmienić wygląd mieszkania małym kosztem?

17 marca 2020 0 przez redakcja

Wiosna to idealny czas na zmianę wyglądu mieszkania. Prace takie jak malowanie ścian, przestawienie mebli czy wstawienie nowych, efektownych dodatków, wcale nie muszą być kosztowne. Jak przeprowadzić metamorfozę mieszkania i przy tym nie zbankrutować? Podpowiadamy!

Jak zmienić wygląd mieszkania, nie obciążając zbytnio portfela?

By przeprowadzić gruntowną metamorfozę w mieszkaniu lub w domu, wcale nie jest konieczny duży budżet ani też zatrudnienie profesjonalnego dekoratora wnętrz. Jak zmienić wygląd mieszkania bez nadwyrężania domowego budżetu? Warto wypróbować takie opcje, jak:

 • gruntowne sprzątanie – pozbycie się starych i niepotrzebnych rzeczy może w dużym stopniu wpłynąć na wygląd mieszkania lub domu,

 • malowanie ścian – nowy kolor odświeży pomieszczenie,

 • nabycie nowych, drobnych dekoracji – np. wiklinowego kosza, lampionów lub wiszących ozdób ściennych,

 • przemeblowanie – przesunięcie w inne miejsce regałów, biurka lub kanapy w salonie może wiele zmienić w wystroju wnętrza,

 • renowacja starych mebli lub tworzenie zupełnie nowych i oryginalnych mebli metodą DIY,

 • rozsadzenie hodowanych roślin oraz zakup nowych odmian,

 • wymiana oświetlenia w niektórych pokojach na oświetlenie LED-owe.

Malowanie ścian – zmiana koloru ścian może zupełnie odmienić oblicze pomieszczenia

Spośród wielu różnych sposobów na zmianę wyglądu wnętrz, jednym z najskuteczniejszych jest malowanie ścian. Aby odświeżyć mieszkanie, ukryć mechaniczne ubytki i przywrócić ścianom dawny wygląd, można je tanim kosztem przemalować na nowy kolor. Wcześniej jednak należy odpowiednio przygotować podłoże do malowania.

Przed przystąpieniem do malowania ścian konieczne jest przemycie ścian wodą lub zeskrobanie starej warstwy farby. Dopiero po wykonaniu tych czynności możemy przystąpić do krycia ścian farbą. Jakie kolory wnętrz są obecnie modne? Warto postawić na takie kolory, jak:

 • fiolet – jeden z modniejszych odcieni w 2020 roku to brudny fiolet w stylu glamour,

 • róż – przydymiony róż w zestawieniu z granatem może posłużyć do odświeżenia zarówno salonu, jak i sypialni,

 • zieleń – w tym roku w szczególności modne są odcienie oliwkowe oraz miętowe,

 • żółć – hitem jest pastelowa żółć oraz odcienie żywe i energetyczne.

Malowanie ścian – zmiana koloru ścian może powiększyć optycznie przestrzeń

Poza efektem czysto estetycznym, malowanie ścian na wiosnę i nie tylko, może także powiększyć optycznie przestrzeń. Efekt ten jest szczególnie pożądany w mieszkaniach o niewielkim metrażu, np. kawalerkach.

Jakie kolory zastosować, by malowanie ścian optycznie powiększyło metraż mieszkania lub pomieszczeń w domu? Przede wszystkim warto zastosować uniwersalną biel, najlepiej w połączeniu z jasnymi i zimnymi barwami. Wizualnie powiększyć pokój można także poprzez zastosowanie rozbielonego błękitu oraz jasnej szarości. By odnieść jeszcze lepszy efekt, poza malowaniem warto także zainwestować w dodatki takie jak pufy w jasnych kolorach czy stolik z przeszklonym blatem.