Jakie garnki do płyty indukcyjnej wybrać?  Najlepsze naczynia do płyt indukcyjnych

Jakie garnki do płyty indukcyjnej wybrać? Najlepsze naczynia do płyt indukcyjnych

19 grudnia 2019 0 przez redakcja

Płyta indukcyjna to nowoczesne urządzenie, które zyskuje coraz większą popularność. Nie wystarczy jednak kupić samą płytę, aby móc cieszyć się gotowaniem zimnym w dotyku.

 

  1. Czy do płyt indukcyjnych potrzebne są specjalne garnki?
  2. Garnki na indukcję – podział ze względu na materiał wykonania
  3. Garnki ze stali nierdzewnej Solgaz

 

Płyta indukcyjna do grzania wykorzystuje pole elektromagnetyczne. Aby grzanie zawartości garnka było możliwe, naczynie to musi być wykonane z materiału, które nie stanowi oporu dla pola elektromagnetycznego.

 

Czy do płyt indukcyjnych potrzebne są specjalne garnki?

 

O ile w przypadku płyt gazowych lub elektrycznych nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o rodzaj stosowanych garnków, o tyle w przypadku płyty indukcyjnej takowe istnieją. Aby możliwe było wykorzystanie do grzania pola elektromagnetycznego, dno garnków musi być wykonane z materiału ferromagnetycznego, czyli takiego, który przyciągnie magnes. Garnki te mają zazwyczaj grube dno, złożone z kilku warstw – taka konstrukcja zwiększa skuteczność grzania na płycie indukcyjnej.

 

Garnki na indukcję – podział ze względu na materiał wykonania

 

Tradycyjne garnki

Panuje powszechny pogląd, że tradycyjne, zwykłe garnki nie nadają się do gotowania na płycie indukcyjnej, jednak wiele garnków wyprodukowanych jeszcze przed rozkwitem popularności płyt indukcyjnych, może być na nich stosowanych. Aby się o tym przekonać wystarczy wykonać prosty test z wykorzystaniem magnesu – jeśli ten przyczepi się do dna garnka, to znaczy, że można go używać na płycie indukcyjnej. Jeśli w kuchni ma być zamontowana płyta indukcyjna normalne garnki należy sprawdzić, aby przekonać się, czy potrzebny będzie nowy komplet.

 

Garnki emaliowane

Garnki emaliowane na indukcję nadają się idealnie. W większości są przystosowane do wymagań płyt indukcyjnych, a dodatkowo gotowanie w nich jest zdrowe dla człowieka. Emalia to mieszanka szkła i pigmentu, która podczas podgrzewania nie wydziela do jedzenia szkodliwych dla ludzi substancji. Garnki indukcyjne emaliowane wykorzystywane są często w kuchniach w stylu rustykalnym, odwołującym się do wystroju tego wnętrza sprzed kilkudziesięciu lat.

 

Garnki aluminiowe

Garnki aluminiowe na indukcje wymagają szczególnej troski. Rzadko wykonane są w całości z aluminium, a często wykańcza się je, głównie w środku, innym materiałem, np. teflonem lub kamieniem. Wykorzystując garnki indukcyjne aluminiowe należy stosować delikatne przybory kuchenne, np. z drewna lub silikonu. Garnki te bardzo dobrze przewodzą ciepło i są ferromagnetyczne, dlatego bez przeszkód można je stosować na płytach indukcyjnych.

 

Garnki ceramiczne

Kupując garnki ceramiczne na indukcje należy uważać i skrupulatnie sprawdzać oznaczenia na naczyniach – nie wszystkie można stosować na płytach indukcyjnych. Na rynku dostępne są zarówno garnki indukcyjne z powłoką ceramiczną, jak i modele wykonane w całości z ceramiki.

 

Garnki żeliwne

Garnki indukcyjne żeliwne to jedne z najlepszych garnków na płyty indukcyjne. Żeliwo jest ferromagnetyczne, dlatego szybko rozprowadza ciepło, ale ma też wadę – garnki żeliwne na indukcję są bardzo ciężkie. 

 

Garnki miedziane

Garnki miedziane na indukcje równomiernie rozprowadzają ciepło, dzięki czemu potrawy gotują się bardzo szybko i nie przywierają do dna. Dodatkowym plusem jest łatwość w utrzymaniu w czystości – garnki indukcyjne miedziane z wnętrzem ze stali nierdzewnej myje się szybko i bez konieczności namaczania.

 

Garnki szklane

Garnki indukcyjne szklane wykorzystywane są rzadko, ponieważ szkło nie jest ferromagnetyczne. Trzeba je łączyć z innym materiałem, co znacznie wpływa na estetykę naczyń. Mimo to garnki szklane na indukcje pojawiają się w kuchniach, głównie osób dbających o zdrowe gotowanie – szkło po podgrzaniu nie wydziela szkodliwych dla zdrowia substancji, a dodatkowo nadaje się również do stosowania w piekarniku.

 

Więcej na temat różnych rodzajów garnków do indukcji można przeczytać na http://solgaz.eu/blog/jakie-garnki-do-plyty-indukcyjnej-wybrac-przeglad-naczyn-do-plyt-indukcyjnych/.

 

Garnki ze stali nierdzewnej Solgaz

Do gotowania na płycie indukcyjnej często wykorzystywane są garnki ze stali nierdzewnej Solgaz. Równomiernie rozprowadzają ciepło i długo utrzymują temperaturę potrawy, a dodatkowo prezentują się estetycznie.