Jakie panele wybrać do niewielkiego mieszkaniaPorady 

Jakie panele wybrać do niewielkiego mieszkania

Podłogi z paneli są popularnym od wielu lat zamiennikiem desek i parkietu. Po ułożeniu podłoga przypomina wyglądem parkiet tradycyjny, płytki ceramiczne, czy nawet posadzkę marmurową. Możemy więc wybrać taki wzór, jaki się nam podoba i pasuje do wybranej stylizacji pomieszczenia. Co jeszcze poza wzorem powinniśmy brać pod uwagę?

Jak wybrać trwałe panele

Pierwszym, co musimy wziąć pod uwagę wybierając panele, jest odpowiedź na pytanie: gdzie będziemy e kłaść. Pokój dzienny i korytarz to miejsca, gdzie podłogi są najczęściej używanie i tym samym narażone na  uszkodzenia. Odporność paneli zależy od twardości ich wierzchniej warstwy.

Istotna przy wyborze paneli jest tak zwana klasa ścieralności:

  • klasa 21/AC2 – panele nadają się do sypialni i innych pomieszczeń mało używanych
  • klasa 22/AC2 – panele nadają się do pomieszczeń średnio używanych
  • klasa 23/AC3 – panele nadają się do pomieszczeń uczęszczanych jak salon, czy korytarz
  • klasa 31/AC3 – do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych i słabo użytkowanych miejsc publicznych
  • klasa 32/AC4 – doskonale nadają się do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych oraz średnio uczęszczanych w miejscach użyteczności publicznej
  • klasa 33/AC5 – panele do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Jeśli tylko znajdziemy odpowiedni wzór, dobrze jest kupić panele raczej klasę wyżej, niż niżej. Dłużej zachowają walory estetyczne.

Jaki kolor paneli wybrać?

Wybór wzorów i kolorów paneli jest tak bogaty, że ograniczają nas jedynie własne upodobania i wyobraźnia. Jednocześnie dobrze by było, aby panele w danym pomieszczeniu pasowały do jego stylu. I tak jasne panele, na przykład w kolorze bielonego drewna, będą świetnie pasowały do wnętrz nowoczesnych i w stylu skandynawskim. Z kolei takie o wyraźnym wzorze drewnianych desek doskonale się sprawdzą w aranżacji rustykalnej.

Kolor paneli może w pewnym stopniu optycznie modelować powierzchnię wybranego pomieszczenia. Jakie więc panele wybrać do dużego, a jakie do mniejszego pomieszczenia? Z pewnością panele w ciemniejszym kolorze, na przykład venge, lepiej się będą prezentować w większym pomieszczeniu, zwłaszcza, jeśli będą tłem dla jasnych mebli. Dla odmiany jasne panele optycznie powiększą powierzchnię małego pomieszczenia. Zwłaszcza, jeśli nie osłonimy ich dużym dywanem.

Panele powinny też współgrać kolorystycznie z drzwiami, dlatego dopasowanie koloru drzwi i paneli często stanowi problem przy wykańczaniu wnętrz. Aby panele i drzwi stanowiły harmonijną, stylową całość, powinny być nie tylko dopasowane kolorystycznie. Dobrze, jeśli będą wykończone w tym samym standardzie. Dopasowanie kolorystyczne nie musi być jednak oznaczać, że drzwi i panele muszą być w tym samym kolorze. Mogą ze sobą nawet kontrastować, co wprawdzie będzie odważnym rozwiązaniem, ale może dać niezły efekt w nowoczesnym wnętrzu. Powinniśmy jednak uważać, aby nie łączyć ze sobą kolorów i wzorów ekstrawaganckich i rażących, aby nie wprowadzać do aranżacji męczącego elementu chaosu.

Przeczytaj również

Leave a Comment