Materac Lateksowy – czy warto? Zalety, Wady, Opinie.

Materac Lateksowy – czy warto? Zalety, Wady, Opinie.

20 kwietnia 2019 0 przez redakcja

Sen jest bardzo ważny dla zdrowia, a jego jakość ma zdecydowany wpływ na samopoczucie i regeneracje organizmu. Dużą część naszego życia poświęcamy na wypoczynek, dlatego warto zadbać, aby był on komfortowy. Na to czy wstaniemy wypoczęci składa się wiele czynników, takich jak odpowiednie warunki w sypialni, czy wielkość łóżka, jednak kluczową rolę odgrywa materac. Musi mieć dopasowaną do potrzeb twardość oraz dostosowywać się do kształtu ciała, żeby zapewniać wygodę podczas odpoczynku. W ostatnim czasie szczególne zainteresowanie wzbudzają materace lateksowe, jednak czy naprawdę jest to inwestycja godna polecenia?

Czym się wyróżniają materace lateksowe?

Wyjątkowość materacy lateksowych polega na tym, że idealnie dopasowują się do kształtów ciała, zapewniając odpowiednią stabilizację kręgosłupa. Wykonane są z mleczka kauczukowego połączonego z syntetycznym lateksem, a powstała mieszanka poddawana jest procesom spieniania i napowietrzania. Taka obróbka sprawia, że materace posiadają swoje elastyczne właściwości oraz dobre podparcie punktowe. Materace lateksowe uważane są za produkty najwygodniejsze na rynku, które poleca się osobom ze schorzeniami kręgosłupa czy z trudnością w zasypianiu. Wkład wypełniony lateksem nie odkształca się i nie kruszy, dlatego materace lateksowe mogą służyć przez wiele lat, bez konieczności ich wymiany.

Zalety

Jedną z najważniejszych zalet w przypadku materacy lateksowych jest ich hipoalergiczność. Wykorzystanie materiałów kauczukowych sprawia, że materac nie pochłania wilgoci ani kurzu i wykazuje działanie antybakteryjne. Wkład zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, co dodatkowo wpływa na komfort podczas snu. Materace lateksowe są łatwe w utrzymaniu czystości, nie wymagają prania, a dla zwiększenia poziomu higieny, od czasu do czasu można poddać je dezynfekcji za pomocą urządzenia do pary wodnej. Materace lateksowe są wytrzymałe i elastyczne. Dopasowują się do kształtu ciała, zapobiegając deformacjom kręgosłupa oraz wymuszając prawidłową pozycję podczas snu. Ponadto materace lateksowe nie odkształcają się i powracają do swojej pierwotnej formy, dzięki czemu nie tracą swoich właściwości nawet przy długotrwałym użytkowaniu.

Wady

Mimo że materace lateksowe, dzięki swojej konstrukcji są wygodne i zdrowe dla organizmu, nie każdy może pozwolić sobie na taki zakup. Takiego materaca nie mogą stosować osoby uczulone na lateks, chyba że na wierzchnią warstwę zastosują podkład hipoalergiczny. Ze względu na całkowitą wodoodporność, uczucie dyskomfortu może pojawić się także u osób z nadmierną potliwością, jednak materac nie traci przez to swoich właściwości i nie wymaga suszenia. Z pewnością przeszkodą w zakupie może być także cena. Materace lateksowe stanowią nowość na rynku, dlatego są dość drogie, szczególnie jeżeli chodzi o modele w całości wypełnione naturalnym kauczukiem. Decydując się na materac lateksowy, trzeba również pomyśleć o elastycznym stelażu, gdyż tylko wtedy możemy w pełni wykorzystać możliwości materaca.

Dla kogo materace lateksowe?

Producenci materacy ciągle prześcigają się w udoskonalaniu swoich produktów, wdrażając nowoczesne rozwiązania technologiczne, poprawiające trwałość i elastyczność wkładu. Obecnie można spotkać materace lateksowe w kilku wariantach, które różnią się między sobą materiałami użytymi do ich wykonania, co ma bezpośredni wpływ na ich właściwości. Materace lateksowe w szczególności polecane są osobom, które zmagają się ze schorzeniami kręgosłupa. Elastyczny wkład zapewnia odpowiednie punkty podparcia, stabilizując kręgi, dzięki czemu kręgosłup może odpoczywać w zdrowej pozycji. Ze względu na antybakteryjne właściwości, materace lateksowe mogą być wybawieniem dla alergików i astmatyków oraz tych, którzy często narzekają na infekcje dróg oddechowych. Na materac lateksowy powinny się także zdecydować osoby, dla których ważny jest komfort podczas spania oraz szukają lepszej alternatywy dla tradycyjnych materacy sprężynowych.