Meble do kuchni – modnie, czy funkcjonalnieMeble 

Meble do kuchni – modnie, czy funkcjonalnie?

Kuchnia niejedno ma oblicze. Marzeniem jest pomieszczenie na tyle duże, żeby dało się w nim wydzielić część roboczą i część jadalną. W nowo projektowanych domach nie ma z tym zazwyczaj problemu, inaczej ma się rzecz z niewielkimi mieszkaniami w budynkach wielorodzinnych. Tu liczy się każdy decymetr powierzchni.

Meble do małej kuchni

Kiedy mamy do dyspozycji kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni kuchennej – nie poszalejemy z meblami wyspowymi i możemy raczej zapomnieć o dużym, jadalnym stole. Na co więc możemy sobie pozwolić i czy mamy szansę na kuchnię nie tylko funkcjonalną, ale też trendy?

Meble do kuchni w 2019 będą utrzymane zdecydowanie w konwencji minimalistycznej. Projektanci nadal, podobnie jak w roku poprzednim,  stawiają na ergonomię i funkcjonalność. To dobra wiadomość dla posiadaczy niewielkich powierzchni kuchennych.

Modne są więc ściany zabudowane praktycznymi, pojemnymi szafkami, które zmieszczą wszystkie nasze sprzęty i naczynia. Wraz ze sprzętem o zabudowy, meble do kuchni, zwłaszcza niewielkiej tworzyć powinny jednolitą, funkcjonalną całość.

Mariaż kuchni z salonem – co zrobić, żeby był udany

Wciąż na topie jest łączenie kuchni z salonem, pełniącym również funkcję jadalni. Urządzenie takiego wnętrza typu studio nie jest sprawą prostą. Musimy bowiem połączyć funkcjonalność części roboczej z estetyką i funkcją reprezentacyjną salonu, który przecież jest wizytówką naszego domu. Część robocza kuchni nie może zdominować reszty pomieszczenia i siedząc w części salonowej nasi goście nie mogą mieć wrażenia, że przebywają w kuchni. Część kuchenna nie tylko więc nie powinna zajmować więcej, niż 1/3 pomieszczenia, ale też nie może „krzyczeć” zbyt agresywnymi barwami, czy formą wyposażenia. Moda na minimalistyczne meble do kuchni jest więc idealna dla połączeń kuchnia – salon.

Minimalizm modnej i funkcjonalnej kuchni doskonale będzie się komponował ze stylem skandynawskim w salonie. Styl ten w burzy zmieniających się trendów wnętrzarskich utrzymuje się zawsze na powierzchni. Dzięki dużym, białym płaszczyznom ścian, nieosłoniętym taflom okien i innym charakterystycznym detalom sprawia, że część salonowa będzie się wydawała optycznie zdecydowanie większa. Przy tym meble do salonu w stylu skandynawskim to czysta wygoda i funkcjonalność.

Kuchnie rustykalne – zawsze popularne

Teoretycznie moda na wnętrza rustykalne dawno minęła. Teoretycznie. Tak naprawdę nadal chętnie urządzamy wnętrza z rustykalną nutą. Meble do kuchni rustykalnej są więc wciąż i niezmiennie towarem poszukiwanym. Cechą mebli rustykalnych jest przede wszystkim materiał – zwykle przynajmniej fronty mamy wykończone litym drewnem, a blaty robocze drewnem, lub w wersji de lux – naturalnym kamieniem, czy marmurem. Meble te są funkcjonalne, a formą i sposobem wykończenia przywodzą na myśl kuchnie babcine. Kuchnia rustykalna, to kuchnia pełna domowego ciepła, dlatego pomimo zmieniających się mód, rustykalne meble do kuchni będą zawsze na czasie.

Przeczytaj również

Leave a Comment