Meble do kuchni – modnie, czy funkcjonalnie?

Kuchnia niejedno ma oblicze. Marzeniem jest pomieszczenie na tyle duże, żeby dało się w nim wydzielić część roboczą i część jadalną. W nowo projektowanych domach nie ma z tym zazwyczaj problemu, inaczej ma się rzecz z niewielkimi mieszkaniami w budynkach wielorodzinnych. Tu liczy się każdy decymetr powierzchni.

Meble do małej kuchni

Kiedy mamy do dyspozycji kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni kuchennej – nie poszalejemy z meblami wyspowymi i możemy raczej zapomnieć o dużym, jadalnym stole. Na co więc możemy sobie pozwolić i czy mamy szansę na kuchnię nie tylko funkcjonalną, ale też trendy?

Meble do kuchni w 2019 będą utrzymane zdecydowanie w konwencji minimalistycznej. Projektanci nadal, podobnie jak w roku poprzednim,  stawiają na ergonomię i funkcjonalność. To dobra wiadomość dla posiadaczy niewielkich powierzchni kuchennych.

Modne są więc ściany zabudowane praktycznymi, pojemnymi szafkami, które zmieszczą wszystkie nasze sprzęty i naczynia. Wraz ze sprzętem o zabudowy, meble do kuchni, zwłaszcza niewielkiej tworzyć powinny jednolitą, funkcjonalną całość.

Mariaż kuchni z salonem – co zrobić, żeby był udany

Wciąż na topie jest łączenie kuchni z salonem, pełniącym również funkcję jadalni. Urządzenie takiego wnętrza typu studio nie jest sprawą prostą. Musimy bowiem połączyć funkcjonalność części roboczej z estetyką i funkcją reprezentacyjną salonu, który przecież jest wizytówką naszego domu. Część robocza kuchni nie może zdominować reszty pomieszczenia i siedząc w części salonowej nasi goście nie mogą mieć wrażenia, że przebywają w kuchni. Część kuchenna nie tylko więc nie powinna zajmować więcej, niż 1/3 pomieszczenia, ale też nie może „krzyczeć” zbyt agresywnymi barwami, czy formą wyposażenia. Moda na minimalistyczne meble do kuchni jest więc idealna dla połączeń kuchnia – salon.

Minimalizm modnej i funkcjonalnej kuchni doskonale będzie się komponował ze stylem skandynawskim w salonie. Styl ten w burzy zmieniających się trendów wnętrzarskich utrzymuje się zawsze na powierzchni. Dzięki dużym, białym płaszczyznom ścian, nieosłoniętym taflom okien i innym charakterystycznym detalom sprawia, że część salonowa będzie się wydawała optycznie zdecydowanie większa. Przy tym meble do salonu w stylu skandynawskim to czysta wygoda i funkcjonalność.

Kuchnie rustykalne – zawsze popularne

Teoretycznie moda na wnętrza rustykalne dawno minęła. Teoretycznie. Tak naprawdę nadal chętnie urządzamy wnętrza z rustykalną nutą. Meble do kuchni rustykalnej są więc wciąż i niezmiennie towarem poszukiwanym. Cechą mebli rustykalnych jest przede wszystkim materiał – zwykle przynajmniej fronty mamy wykończone litym drewnem, a blaty robocze drewnem, lub w wersji de lux – naturalnym kamieniem, czy marmurem. Meble te są funkcjonalne, a formą i sposobem wykończenia przywodzą na myśl kuchnie babcine. Kuchnia rustykalna, to kuchnia pełna domowego ciepła, dlatego pomimo zmieniających się mód, rustykalne meble do kuchni będą zawsze na czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *