Montaż konstrukcji stalowych w nowoczesnym budownictwiePrzemysł 

Montaż konstrukcji stalowych w nowoczesnym budownictwie

Konstrukcje stalowe i Zalety konstrukcji ze stali ich zastosowanie

Rozwój nowych technologii produkcji oraz rozwój wynalazków, stawia coraz to nowe wyzwania przed konstruktorami hal i innych konstrukcji o przeznaczeniu przemysłowym. Klasyczne materiały i metody konstrukcji są powoli wypierane przez nowoczesne, dające większe możliwości. Do takich metod zaliczyć można obecnie budowę na bazie konstrukcji metalowych.

Stosowane są coraz chętniej w budownictwie przemysłowym, ponieważ znoszą odgraniczenia jakie posiada budownictwo tradycyjne. Konstrukcje stalowe są lekkie i pozwalają na budowę hal o dużej powierzchni z mniejszą ilością podpór. Pozwala to na sprawną budowę hal i innych obiektów wielkopowierzchniowych. Dzięki specyfice budowli na bazie konstrukcji stalowych możliwe jest też dobudowywanie kolejnych pomieszczeń i rozbudowa już istniejących obiektów.

Niewątpliwą zaletą montażu konstrukcji stalowych jest odporność na warunki atmosferyczne. Montaż odbywa się „na sucho”, więc po pierwsze nie ma potrzeby czekania na zastyganie kolejnych warstw czy poziomów konstrukcji, po drugie nie ma konieczności wstrzymywania prac zimą. Montaż konstrukcji stalowych może się odbywać nieprzerwanie przez cały rok, co zdecydowanie ma wpływ na terminy oddawania obiektów do użytku.

Zalety konstrukcji ze stali

Lekkość szkieletów ze stali i możliwość łączenia ze sobą stalowych półfabrykatów konstrukcyjnych w różnych konfiguracjach, otwierają przed architektami specjalizującymi się w projektowaniu konstrukcji stalowych, niezwykłe możliwości. Konstrukcje te są w dodatku tańsze, niż budowle z drewna, czy betonu. Dzieje się tak między innymi dzięki znacznie mniejszym nakładom finansowym jakie niesie za sobą montaż konstrukcji stalowych w stosunku do innych rozwiązań w dziedzinie budownictwa przemysłowego.

Szybkość montażu konstrukcji stalowych to zaleta ściśle związana z faktem, że montaż ów odbywa się przy pomocy prefabrykatów. Kolejne gotowe elementy przygotowane w fabryce zgodnie z projektem, składa się ze sobą na miejscu budowy, niczym klocki. Właśnie dlatego wznoszenie obiektów opartych na konstrukcjach stalowych przebiega znacznie szybciej, niż przy zastosowaniu metod bardziej tradycyjnych.

Montaż konstrukcji stalowych z prefabrykatów sprawdza się nie tylko przy budowie hal przemysłowych, ale również w przypadku hal hipermarketów, obiektów biurowych, hal sportowych, czy nawet budynków mieszkalnych. Niewątpliwą zaletą tej metody jest też nie tylko łatwy montaż, ale i demontaż, dzięki czemu konstrukcje stalowe sprawdzają się również w przypadku budowli tymczasowych, możliwych do przeniesienia w inne miejsce.

Ciągły rozwój technologii, w tym odlewnictwa stali i tworzenia profili będących składowymi konstrukcji stalowych sprawia, że budowa konstrukcji stalowych wkracza w coraz to nowe obszary branży budowlanej. Można śmiało przypuszczać, że w dalszym ciągu w najbliższych latach będziemy notować jej rozwój.

Przeczytaj również

Leave a Comment