Od marzenia do realizacji – budowa domu krok po krokuBudowa 

Od marzenia do realizacji – budowa domu krok po kroku

Budowa domu jednorodzinnego składa się z kilku niezmiennych etapów. Warto się upewnić, że każdy z nich uwzględniliśmy już na etapie przygotowań, co zaoszczędzi nam nieprzyjemnych niespodzianek i przestojów. Omówmy sobie poszczególne etapy na podstawie czasochłonnej budowy metodą tradycyjną.

Pierwszy krok – kupno działki, pozwolenia i umowy

W zasadzie to jest etap przed budową, ale skoro zdecydowaliśmy się omówić proces budowy „od marzenia…”, pomówimy tez o wyborze działki.

Kupując działkę budowlaną pod nasz wymarzony dom zastanówmy się nad sąsiedztwem. Nie tylko co zastajemy, ale też co ma powstać w okolicy, kiedy będziemy już w naszym wymarzonym domu mieszkać. Plany zabudowy okolicy nie są tajnym dokumentem i można się z nimi zapoznać bez problemu zanim zdecydujemy się na kupno.

Mając już działkę, musimy zadbać o zawarcie umów z dostawcami mediów. Energia elektryczna i woda będą potrzebne już w czasie budowy. Jeśli działka jest nieuzbrojona, konieczne będzie doprowadzenie mediów i utworzenie przyłączy. To nam wydłuży cały proces, ale jeśli działka w idealnym miejscu jest nieuzbrojona – nie mamy wyjścia.

Mamy działkę, mamy media – co dalej?

Kupujemy projekt. Mamy do wyboru projekt indywidualny, albo gotowy. Jak się nietrudno domyślić, tańszy jest gotowy – możemy go też nieco dostosować do swoich potrzeb, ale z pewnością tylko droższy i dłuższy w przygotowaniu projekt indywidualny uwzględni wszystkie nasze upodobania.

Projekt budowlany jest podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę w Starostwie Powiatowym. Pamiętajmy o dołączeniu do wniosku wszystkich wymaganych dokumentów. Ustawowy czas oczekiwania na odpowiedź wynosi 65 dni od daty złożenia dokumentów. Pamiętajmy, że pozytywna decyzja uprawomocnia się dopiero po 14 dniach.

Rozpoczynamy prace budowlane

  1. Stan zerowy – wyrównanie terenu, ogrodzenie, wytyczenie zarysów budynku i zalanie fundamentów, to pierwsze z prac nad budową. Następnie stawiane będą ściany nośne. Pamiętajmy, że wytyczenia może dokonać jedynie uprawniony geodeta.
  2. Stan surowy otwarty – ściany zewnętrzne, schody betonowe, stropy. Powstanie stanu surowego otwartego trwa najdłużej z uwagi na to, że musimy czekać, aż zastygną domurowywane stopniowo elementy. Etap stanu surowego to okres dużych wydatków i pochłonie około połowy naszych zasobów.
  3. Stan surowy zamknięty – wykonujemy wszelkiego rodzaju instalacje – wodną, kanalizacyjną, elektryczną. Na tym etapie montujemy drzwi i okna, oraz kładziemy suche tynki.
  4. Mając już dom w stanie surowym zamkniętym, przystępujemy do montażu grzejników i różnego rodzaju sanitariów. Następnie zaczynamy prace wykończeniowe. Wykończenia również mogą potrwać dość długo. Zwłaszcza, kiedy poszczególne prace wykonują różne ekipy. Wtedy każde opóźnienie jednej z nich skutkuje opóźnieniem kolejnej

Po przejściu tych etapów, możemy zająć się tym, co najprzyjemniejsze – urządzaniem i dekoracją, po których czeka nas moment historyczny – przeprowadzka.

Przeczytaj również

Leave a Comment