Planowanie remontu mieszkaniaPorady 

Planowanie remontu mieszkania

Remont to wielkie wyzwanie dla każdego, które należy dokładnie zaplanować. Nie ma tu miejsca na spontaniczne decyzje. Tylko szczegółowy plan krok po kroku zagwarantuje bezstresowe dobrnięcie do końca. Planowanie remontu można zorganizować samemu lub też polecić ten etap fachowcowi, np. projektantowi wnętrz. Doświadczenie takiej osoby może zwrócić uwagę na niektóre pułapki, a także ustrzec przed nieprzemyślanymi decyzjami.

Niezbędne jest szczegółowe sporządzenie listy wszystkich prac do wykonania, niezależnie od tego, jak banalne lub drobne wydają się być. Trzeba też podjąć decyzję, czy remont powinien odbyć się w krótkim czasie, czy też rozłożyć go na etapy. Pierwszy sposób pozwoli szybko zapomnieć o wyczerpującym przedsięwzięciu i cieszyć się zmodernizowanymi pomieszczeniami, drugi umożliwi rozłożenie obciążenia finansowego na etapy. Wadą jest długo utrzymujący się nieporządek i często prowizoryczne rozwiązania w międzyczasie. Właściwe zaplanowanie budżetu to również jedno z podstawowych obowiązków, które należy podjąć, zanim zatrudni się ekipę remontową np. firmę spectral-budownictwo lub zdecyduje na samodzielne przeprowadzenie wszystkich prac.

 

Eksperci radzą, by remont zaczynać zawsze od łazienki. Usuwanie starych płytek, układanie nowych, wymiana armatury, kosztują dużo czasu i pieniędzy. Następnym etapem jest modernizacja kuchni, a dopiero w dalszej kolejności salonu, pozostałych pomieszczeń i przedpokoju. Na początku zawsze należy wykonać najbardziej skomplikowane, ale niezbędne prace, by nie okazało się na końcu, że zabrakło na nie funduszy. Są to np. wymiana instalacji elektrycznej, cyklinowanie podłóg, wyburzanie czy wyrównywanie ścian, kładzenie mozaiki czy płytek. Ważne jest, by przy zakupie materiałów (tapet, płytek) wkalkulować zapas, gdyby po jakimś czasie konieczne były korekty.

 

Zdaniem psychologów remonty mieszkań czy domów są jedną z najbardziej stresujących sytuacji. Nawet w idealnie zaplanowanym przedsięwzięciu dochodzi do nieprzewidzianych wydatków czy przesunięć terminów. Okres ten jest również ogromną próbą dla związków partnerskich. Dlatego należy się odpowiednio do niego przygotować.

Przeczytaj również

Leave a Comment