Projektowanie wnętrz krok po kroku

Projektowanie wnętrz krok po kroku

10 lipca 2019 0 przez redakcja

Urządzanie wnętrz szczególnie w mieszkaniach w stanie deweloperskim, to możliwość zrealizowania własnych pomysłów i wizji. Brak jakichkolwiek ograniczeń i wdrożenie nawet nietypowych rozwiązań architektonicznych może sprawić, że wnętrze nabierze indywidualnego charakteru i klimatu. Przed przystąpieniem do realizacji pomysłów, warto dokładnie zaplanować kolejne etapy pracy.

Od czego zacząć projektowanie wnętrz?

Najważniejsze w całym przedsięwzięciu jest opracowanie szczegółowego planu. Taki sposób oszczędzi czas potrzebny na realizację prac oraz ułatwi zarządzanie całym projektem. Decydując się na samodzielne urządzenie mieszkania, trzeba liczyć się z tym, że autorska wizja nie zawsze będzie możliwa do zrealizowania ze względu na ograniczony metraż. W niewielkich mieszkaniach, w których rozmieszczenie pomieszczeń jest mało funkcjonalne, warto poprosić o pomoc specjalistów od projektowania wnętrz. Zweryfikują oni słuszność planowanych prac i doradzą w zastosowaniu rozwiązań, które poprawią funkcjonalność i estetykę przestrzeni.

Własne potrzeby i możliwości aranżacyjne

Po opracowaniu wstępnego projektu, trzeba wziąć pod uwagę możliwości przestrzeni i styl, w jakim ma zostać urządzone mieszkanie. W niewielkich pomieszczeniach warto postawić na stonowaną kolorystykę, jasne oświetlenie i funkcjonalne meble. Właściciele mieszkań o dużym metrażu oraz kawalerki, w której sypialnia, salon i łazienka tworzą jedno pomieszczenie, muszą wziąć pod uwagę bardziej przemyślane rozwiązania aranżacyjne. W tym przypadku dobrym pomysłem będzie podzielenie pomieszczenia na strefy użytkowe. Taki efekt można uzyskać dzięki różnej kolorystyce ścian, podłogi czy mebli. Dużą rolę odgrywają także dodatki, bez których żadna aranżacja nie będzie kompletna.

Ustal budżet

Projektowanie wnętrz to spora inwestycja, szczególnie jeżeli chodzi o wyprowadzenie mieszkania ze stanu deweloperskiego. Farba, podłogi, meble i dodatkowe wyposażenie może generować duży wydatek, a do tego dochodzą jeszcze materiały wykończeniowe. Jeżeli masz szczegółowo opracowany projekt, łatwiej będzie Ci podczas zakupów wybrać najpotrzebniejsze rzeczy, a przy dobrej organizacji może uda Ci się skorzystać z promocji. Warto również nadać priorytet poszczególnym rzeczom i w pierwszej kolejności kupić wyposażenie, które jest niezbędne. Dodatki aranżacyjne i dekoracje można sukcesywnie dokupować w późniejszym czasie, co ograniczy jednorazowy wydatek.

Samodzielnie czy z projektantem wnętrz?

Wiele osób decyduje się na samodzielne urządzenie mieszkania, chcąc zaoszczędzić na kosztach inwestycji. Tymczasem skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się projektowaniem wnętrz, może przynieść wymierne korzyści. Przede wszystkim można mieć pewność, że mieszkanie zostanie urządzone modnie i funkcjonalnie. Nie zawsze wiąże się to z koniecznością wydawania fortuny, gdyż ustalony przed rozpoczęciem współpracy budżet, pozwoli projektantowi zaprojektować wnętrze, ograniczając jednocześnie koszty inwestycji.