Regulatory temperatury do grzejników – jak to działa?

Regulatory temperatury do grzejników – jak to działa?

14 lutego 2020 0 przez redakcja

Głowice termostatyczne, które nazywane są także regulatorami temperatury, są montowane przy grzejnikach. Za ich pomocą można utrzymywać odpowiednią temperaturę we wnętrzach. Jak działają takie urządzenia?

Dzisiaj coraz częściej montuje się regulatory temperatury. Urządzenie to jest dobrym wyborem do domów oraz do mieszkań. Za ich pomocą można wówczas automatycznie sterować poziomem temperatury. Nie trzeba samodzielnie zamykać lub otwierać zaworu – wszystko odbywa się samoczynnie. To wygodne, a także oszczędne rozwiązanie!

Budowa regulatora temperatury

W głowicy termostatycznej znajdują się specjalne komponenty, które reagują na zmianę temperatury otoczenia. Gdy dochodzi do zwiększenia temperatury, wówczas urządzenie to pozwala na zamknięcie zaworu. Gdy z kolei w pomieszczeniu jest za zimno, wtedy głowica termostatyczna jest w stanie podwyższyć poziom temperatury. Regulatory temperatury – salus-controls.pl/produkty/sterowanie-kotlem/regulatory-bezprzewodowe wyposażone są najczęściej w pokrętła, na których można ustalić odpowiednią temperaturę. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w ekrany, które pozywają na łatwy wybór odpowiednich trybów pracy, a nawet na samodzielne ich programowanie. Co więcej, w sprzedaży znajdują się także regulatory temperatury umożliwiające pracę bezprzewodową.

Różne tryby pracy regulatorów temperatury

Regulatory tego rodzaju pozwalają nie tylko na ustalenie odpowiedniej temperatury, która ma panować we wnętrzu. Za ich pomocą można także uzyskać dostęp do wielu trybów pracy. Przykładowo, są to:

  • tryb pracy na dzień – 19-21 stopni Celsjusza
  • tryb pracy na noc – 17-19 stopni Celsjusza
  • tryb łazienkowy – 23-26 stopni Celsjusza
  • tryb zapobiegający przemarzaniu – 6-7 stopni Celsjusza

Wobec tego użytkownik może samodzielnie wybrać dany tryb, a także może on we własnym zakresie wybrać konkretną temperaturę. 

Ile kosztują regulatory temperatury?

W sprzedaży można znaleźć różne regulatory temperatury. Ich ceny nie są przy tym bardzo wysokie. Ceny za regulatory rozpoczynają się od około 30-40 złotych za podstawowy sprzęt. Bardziej zaawansowane regulatory temperatury to wyższy koszt, ale mogą one zaoferować więcej funkcji. To już wydatek około 100-200 złotych.