Rodzaje okapów kominowychMeble 

Rodzaje okapów kominowych

Okapy spełniają wiele funkcji – neutralizują i pochłaniają zapachy, chronią meble przed wilgocią czy osadem, czy też zapobiegają skraplaniu się na szybach pary wodnej. Dzięki nim powietrze w kuchni jest czyste i zdrowe. Co ciekawe, okapy w Polsce obecne są dopiero od lat 90. XX wieku. Jako pierwsze pojawiły się modele teleskopowe, ale to okapy szufladowe podbiły rynek.

Okapy przyścienne, podszafkowe i szufladowe

Obecnie wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów okapów. Okapy przyścienne montowane są do ściany. Są to między innymi okapy narożne (montowane w narożniku kuchni). Na ogół mają kształt kwadratu i zajmują dość dużo miejsca. Okapy podszafkowe instaluje się pod szafką wiszącą, która stanowi element umeblowania kuchni. Okapy tego typu są bardzo funkcjonalne i wygodne, bo nie zajmują zbyt wiele miejsca. Okapy szufladowe montowane są w szafkach wiszących. Posiadają wysuwaną płytę, która odsłania bądź zasłania wlot powietrza do okapu. Wysunięcie się płyty powoduje włączenie wentylatora i oświetlenia. Różne rodzaje i modele dobrych okapów znajdziemy w ofercie firm zajmujących się ich dystrybucją, takich jak na przykład obecny od dwóch dekad na polskim rynku Kuchinox.

Okapy uchylne i wyspowe

Okapy uchylne również montowane są w szafce wiszącej. Włączają się po podniesieniu, a więc uchyleniu płyty. Tę obudowuje się dodatkowo frontem dopasowanym do wyglądu mebli kuchennych. Ciekawym rozwiązaniem są też okapy wyspowe, które zamontować można w zasadzie w dowolnym miejscu. Na ogół znajdują się na środku kuchni nad tzw. wyspą, stąd też zresztą ich nazwa. Przewód w tym przypadku wyprowadzony jest pionowo w górę. Okapy przyścienne zwane również kominowymi wieszane są na ścianie pod kuchenką. Tutaj montaż ogranicza się do zamontowania rury, która odprowadza zużyte powietrze do kanału wentylacyjnego, jej osłonięcie oraz włączenie urządzenia do prądu.

Inne rodzaje okapów

W przypadku okapów wyspowych przewody są ukrywane najczęściej w  suficie podwieszanym. Okapy do zabudowy bywają ukryte lub częściowo widoczne. Ciekawą opcją są okapy przeznaczone do zabudowy w ścianie znajdującej się nad blatem kuchennym. Ponadto w sklepach spotkać się można z okapami szczelinowymi, które są bardzo dekoracyjne. Dlatego montuje się je przede wszystkim w kuchniach otwartych. Okapy kuchenne zasilane są prądem o napięciu do 230 V, dlatego w ich pobliżu trzeba doprowadzić instalację elektryczną z gniazdkiem. W praktyce podczas wyboru okapu warto wziąć pod uwagę ilość miejsca, która jest do dyspozycji oraz ogólny wystrój wnętrza. Okap trzeba dopasować bowiem do designu.

Przeczytaj również

Leave a Comment