Stół skandynawski – chłodny i przytulny styl w Twoim mieszkaniu!

Stół skandynawski – chłodny i przytulny styl w Twoim mieszkaniu!

14 listopada 2019 0 przez redakcja

Styl skandynawski w aranżacji wnętrz dotarł do naszego kraju już w latach 90. jednak dopiero niedawno zdobył popularność na szeroką skalę. Przytulność i estetyka połączona z chłodem północnych krajów znajduje coraz większą rzeszę fanów w Polsce. Taki pomysł na urządzenie mieszkania doskonale sprawdza się zarówno w mniejszych pomieszczeniach, jak i w dużych domach. Co warto o nim wiedzieć?

Skandynawski styl – czym jest?

Prostota, elegancja i naturalność – to najważniejsze elementy, które wyróżniają skandynawski styl. Dominują w nim naturalne kolory, a także ogromna liczba odwołań do środowiska naturalnego, które można znaleźć przede wszystkim w meblach, jak stoły skandynawskie, które są w całości wykonane z drewna. Z tego materiału powstaje większość elementów skandynawskiej aranżacji.

 

Dominująca w tym stylu biel, nadaje pomieszczeniom chłodnego charakteru, który jest znakiem rozpoznawczym krajów północy. Dopuszczalne są również odcienie szarości, a nawet beżu, ale to właśnie kolor biały znajduje najczęściej uznanie wśród projektantów. Doskonale komponuje się z drewnem i delikatnymi tkaninami, które również są składowymi skandynawskiego stylu.

Nowoczesna kuchnia w skandynawskim stylu

Dużą zaletą skandynawskiego stylu jest jego uniwersalność – może być motywem przewodnim całego mieszkania lub tylko pojedynczego pomieszczenia. Szczególnie chętnie znajduje swoje miejsce w kuchnii, gdzie tworzy przytulną oazę spokoju. Prostota kształtów dodaje elegancji, a drewno i stonowane kolory nadają charakteru. Spędzanie czasu w takiej kuchni jest prawdziwą przyjemnością.

 

Zapewnia to minimalistyczna forma i ogromna liczba dodatków, które są ważnym elementem składowym skandynawskiego stylu. Powinny one zdobić ściany, na przykład w postaci ramek lub skrzynek na przyprawy. Doskonale wygląda również umieszczony przy jednej ze ścian otwarty regał, na który można odłożyć akcesoria kuchenne.

Stół skandynawski – drewno w kuchni

Przygotowanie kuchni w skandynawskim stylu wymaga zastosowania odpowiednich mebli. Większość z nich wykonana jest oczywiście z drewna, jak na przykład stół skandynawski, który powinien być usytuowany w centralnej części pomieszczenia. Chcąc wiernie odwzorować założenia stylu, należy zrezygnować z wyspy, czy też aneksu kuchennego właśnie na rzecz stołu – jest bardzo ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza.

 

Do niego powinny zostać dobrane odpowiednie krzesła – mogą być one również w odcieniach drewnianych, ale równie dobrze sprawdzą się białe, które wykonane są z plastiku i drewna. Podłoga koniecznie musi być wykonana z drewna lub materiału stylizowane na drewno, a na oknach muszą znajdować się zasłony wykonane z delikatnych tkanin. Tak stworzona przestrzeń najlepiej odda chłód Skandynawii, a jednocześnie będzie bardzo przytulna i elegancka.

Stół skandynawski – jak wybrać?

W skandynawskim stylu, stół stanowi bardzo ważny element dekoracyjny. Powinien znajdować się on w centralnej części kuchni lub jadalni, dlatego bardzo ważne jest, żeby był on odpowiednie wykonany. Skąd zatem wiedzieć, który stół będzie odpowiedni?

 

Prawdziwy skandynawski stół jest w całości wykonany z drewna – to ważna uwaga, ponieważ na rynku dostępna jest ogromna liczba produktów, które tylko w części wykonane są z tego materiału. Cześć z nich posiada tylko blat stworzony z drewna, inne mają tylko nogi wykonane z desek. Warto jednak pamiętać, że w mniejszych mieszkaniach będzie to również miejsce pracy, dlatego lepiej postawić na trwalsze rozwiązanie.

undefined