Sypialnia w stylu industrialnym: czego nie może zabraknąć?

Sypialnia w stylu industrialnym: czego nie może zabraknąć?

4 lutego 2020 0 przez redakcja

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Tu spędzamy dużo czasu – śpiąc, odpoczywając, relaksując się.

Jest wiele stylów, w których można urządzić wnętrza – nawiązujący do natury skandynawski, pełen miękkich poduszek i świec hygge, inspirowany wiejskimi wnętrzami rustykalny. Wielu entuzjastów ma również styl industrialny.

Zamieszkać w starej fabryce               

Styl industrialny narodził się w latach 50-tych w Stanach Zjednoczonych, gdzie starano się zagospodarować w ten sposób opuszczone fabryki czy magazyny. W Polsce pierwsze wnętrza industrialne zaczęły powstawać pod koniec ubiegłego wieku. Obecnie urządza się je nie tylko w dawnych pomieszczeniach przemysłowych. Budowane są również nowe domy, stylizowane na industrialne. Ich cechą charakterystyczną jest duża wysokość i przestrzeń, bo poszczególne pomieszczenia często nie są od siebie oddzielone ścianami. Wiele osób uważa, że w tym stylu trudno urządzić przytulną sypialnię. Mylą się, a na dowód przedstawiamy kilka pomysłów, jak zaaranżować industrialną sypialnię.

Minimalistycznie, ale przytulnie

Materiałami typowymi dla wnętrz industrialnych są beton, szkło oraz metal. Nie musimy z nich rezygnować urządzając sypialnię, ale warto ją ocieplić drewnianymi meblami: szafą, stolikiem lub biurkiem, regałem i przede wszystkim łóżkiem. Efektownie będą prezentowały się meble wykonane ze starego lub celowo postarzonego drewna. Jeśli łóżko ma zagłówek, to powinien on mieć jak najprostszą formę – bez zdobień i pikowania. Dobrym wyborem będą również metalowe meble, ale pomalowane na intensywne ciepłe kolory: żółty, czerwony, pomarańczowy. Pamiętajmy, aby wybrać specjalną ekologiczną farbę do metalu, która nie będzie wydzielać substancji toksycznych, które wdychalibyśmy podczas snu.

Przeczytaj również: Mała toaleta – aranżacje

Nastrojowe oświetlenie

Przytulny nastrój w sypialni industrialnej można uzyskać również odpowiednim oświetleniem. Może to być lampa sufitowa na długim łańcuchu, najlepiej z ciemnym kloszem, który sprawi, że światło będzie przytłumione a całe pomieszczenie nabierze intymnego charakteru. Na szafkach nocnych postawmy metalowe lampki, które doświetlą przestrzeń wokół łóżka. Ich klosze mogą przypominać na przykład elementy starego silnika. Dekoratorzy polecają do wnętrz industrialnych również lampy solne. To wydrążona bryła kamiennej soli, najczęściej w kolorze pomarańczowym lub różowym, z żarówką umieszczoną wewnątrz. Daje ona nastrojowe światło, a przy tym ma właściwości zdrowotne, ponieważ jonizuje powietrza. Dzięki takiej lampie łatwiej się odstresować i zasnąć.

Dodatki w stylu industrialnym

Proste drewniane czy metalowe łóżko w sypialni industrialnej można dodatkowo ozdobić i ocieplić poduszkami czy pledem. Aby utrzymać się w industrialnej stylistyce wybierzmy takie w geometryczne wzory – na przykład w czarno-białą kratę. Podłoga będzie przyjemniejsza w dotyku, gdy położymy na niej puszysty dywan. Betonowa ściana zyska zaś cieplejszy wygląd, jeśli zawiesimy na niej wielobarwne plakaty czy obrazy. Nie przesadzajmy jednak z liczbą dodatków, ponieważ cechą wnętrz industrialnych jest umiar i wolna przestrzeń.

W sypialni industrialnej nie może zabraknąć wygodnego łóżka, łagodnego oświetlenia i dodatków dających nastrój przytulności. To wszystko sprawi, że szybko się relaksujemy po męczącym dniu i głęboko zaśniemy.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu: https://immodi.pl/