Tapety 3D na ścianę – moda na iluzje we wnętrzachDekoracje 

Tapety 3D na ścianę – moda na iluzje we wnętrzach

Czasem bywamy skazani na małe pomieszczenia. Czy oznacza to automatycznie skazanie na nieustający dyskomfort, zmęczenie, może nawet klaustrofobię? Jeśli nie ma szans na realne powiększenie powierzchni, a zazwyczaj niestety tak jest, powinniśmy pomyśleć o tym, jak oszukać włączyć wyobraźnię i dać się przekonać, że pomieszczenie jest większe, niż w rzeczywistości.

Tapety 3D – powiększ swoje wnętrza obrazem

Efekt przestrzeni stwarzają wciąż zyskujące popularność  tapety 3D na ścianę. Istnieje kilka rodzajów tapet trójwymiarowych o różnej kolorystyce, charakterze, czy rodzaju grafiki. Wspólny dla nich wszystkich jest efekt tworzenia przestrzeni za pomocą płaskich obrazów. Najpopularniejsze ostatnio są obrazy stanowiące kompozycje graficzne, które w rzeczywistości nie przedstawiają niczego konkretnego. Tak naprawdę to tylko zbiory punktów, linii i figur geometrycznych, które połączone sprawiają wrażenie ruchu i głębi na płaszczyźnie. W ten sprytny sposób grafika wykorzystuje właściwości naszych oczu i mózgu, które mają skłonność do tworzenia i odbioru iluzji.

Umiejętnie pracując ze zbiorami detali graficznych i różnymi kolorami można sprawić, że płaska w rzeczywistości powierzchnia pozornie zapada się w naszych oczach, tworząc na przykład głębokie tunele. Kładąc takie tapety 3D na ścianę, powiększamy nasze pomieszczenie o tunel przedstawiony na nich.

Poza obrazami totalnie abstrakcyjnymi, popularne są fototapety przedstawiające głębokie korytarze, leśne ścieżki, czy tory kolejowe biegnące w dal. Każdy z tych obrazów na fototapecie, tworzy wrażenie przestrzeni, która kończy się w bliżej nieokreślonej dali.

Daj się uwieść iluzji

Tapety 3D na ściany mogą nasze oczy oszukać na wiele innych sposobów, nie tylko przez stworzenie wrażenia przestrzeni. Innym rodzajem tapet przestrzennych są te, które stwarzają iluzję wypukłości niejako wychodzących ze ścian. Kształty w odpowiedni sposób nagromadzone na grafice i ich kolory sprawiają, że wypukłości wydają się być żywe.

Takie tapety oczywiście nie dają nam wrażenia powiększenia przestrzeni. Można nawet powiedzieć, że wręcz przeciwnie. Jakie w takim razie mają zadanie? Otóż przez stworzenie iluzji dynamiki dodają energii pomieszczeniom, które zdobią.

Tapety 3D na ścianę tworzące wrażenie wypukłości, sprawdzają się doskonale we wnętrzach nowoczesnych, o surowym, minimalistycznym wystroju. Takie właśnie wnętrza często sprawiają wrażenie pustych i chłodnych, jakby czegoś w nich brakowało. To wrażenie diametralnie zmienia się, kiedy zastosujemy tapety przestrzenne z efektem wypukłości, które dzięki optycznej iluzji dodają pomieszczeniom życia i energii. Efekt elementów graficznych 3D często dodatkowo jest potęgowany kolorystyką tapety.

Dzięki tapetom 3D możemy ozdobić pomieszczenie, dodać mu wyrazu, przestrzeni, ale też możemy je oszpecić wprowadzając niepotrzebny chaos. To zawsze jest kwestią odpowiedniego wyboru tapet. Pamiętajmy, że są one tłem, dla mebli i innych dekoracji, z którymi mają stworzyć harmonijną całość.

Przeczytaj również

Leave a Comment