Wykładziny dywanowe do domu – czym kierować się przy wyborze?

Wykładziny dywanowe do domu – czym kierować się przy wyborze?

22 sierpnia 2019 0 przez redakcja

Wybór wykładzin dywanowych to jeden z największych dylematów, gdy robimy remont, czy najzwyczajniej w świecie chcemy coś zmienić w naszym domu. Decyzja dotycząca wykładziny dywanowej do domu nie powinna zależeć tylko i wyłącznie od Twojego gustu, ale również od rodzaju pomieszczenia, w jakim zostanie położona. 

pokój dzienny, wykładzina dywanowa

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej firmy iWykładziny.pl

Podstawowe warstwy wykładziny dywanowej

Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy w tego typu tematach – musisz wiedzieć, że wykładzina dywanowa składa się z trzech podstawowych warstw.

Podkład – podłoga zostanie wyizolowana i wyciszona, co w konsekwencji da spokój sąsiadom ale przede wszystkim nam. Dzięki odpowiedniej izolacji, będziemy mogli czuć się we własnym domu komfortowo i spokojnie, zrelaksować się po ciężkim dniu pracy, w ciszy wypić kawę itd. Jest to również spore ułatwienie dla osób pracujących w domu. Odpowiednie warunki przyczynią się do efektywniejszych działań

W sklepach z wykładzinami dywanowymi znajdziesz wiele rodzajów podkładów. To, który z nich wybierzesz powinno zależeć od przeznaczenia. Z pewnością inna wykładzina będzie nadawać się do domu z ogrzewaniem zwykłym, inna natomiast dom budynku gdzie zastosowane zostało ogrzewanie podłogowe. Odpowiednio dobrany podkład pełni wiele funkcji, między innymi zabezpieczają przed nadmierną utratą ciepła w pomieszczeniach i wyciszają.

Juta – Szary i złotawy kolor jest tutaj najbardziej powszechny. Ze względu na stosunkowo niską cenę oraz wydajność, Juta jest jednym z najpopularniejszych włókien. Cechuje go trwałość, dzięki czemu spokojnie może posłużyć nam przez długie lata. Istotną wadą jest fakt pojawiania się odbarwień, które mogą być widoczne stosunkowo szybko. 

Filc – Jest to dobrej jakości materiał czym zjednał sobie dużą rzeszę zwolenników. Wśród wad znajduje się cena, która nie należy do najniższych. W trakcie użytkowania materiał ulega filcowaniu – nie da się tego ukryć, lecz jest to mały mankament. Filc wytwarzany jest z wełny oraz sierści różnych zwierząt hodowlanych, co dla alergików nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Gąbka – Podłoża zrobione z betonu lub kamienia idealnie nadają się do wyłożenia materiałem typu gąbka. Wygłuszanie gąbką nie jest niczym obcym dla zwolenników tego rodzaju wykładzin dywanowych. Cena – średnia. Gąbka się lekko strzępi, przez co rekomenduje się odświeżenie jej co kilka lat.

Guma kauczukowa – Bardzo duża wytrzymałość to niesamowity atut tego materiału. Nie niszczy się a wymiany jej nie są w ogóle potrzebne. Koszt – stosunkowo wysoki, lecz wart swojej ceny. Guma kauczukowa jest odporna na kontakt z wodą, nawet przy częstym myciu, co jest rekomendowane do toalet i innych tego typu miejsc. 

Runo – Wybór runa okazuje się często trudniejszy, niż wydaje się to w początkowej fazie. Wybierać mamy z czego. Kilkanaście rodzajów runa jest naprawdę zadowalające a przedziały cenowe są bardzo rozbieżne. Runa są w porównaniu do innych tego typu rzeczy bardzo mocno zróżnicowane cenowo. Jest to na pewno plusem, ponieważ każdy wybierze coś dla siebie. Przedstawię najważniejsze rodzaje tego typu materiałów, byś mógł świadome zadecydować o zakupie. 


wykładzina dywanowa na schodach

Runa naturalne

Wełna – Trudna do podpalenia, miła w dotyku, a co najważniejsze nie elektryzuje się, co jest dużym plusem. Jak wiadomo – wełna w sposób bardzo dobry zatrzymuje ciepło, natomiast wyciszenie pomieszczeń jest jej podstawowym atutem.

 

Bawełna – Pielęgnacja tego rodzaju runa jest bardzo łatwa i bezproblemowa, natomiast w dotyku jest równie miła i przyjemna jak wełna.

 

Runa sztuczne

Poliamid – Odporność na różnego typu uszkodzenia mechaniczne to wielka zaleta sztucznego runa, jakim jest poliamid. Jest całkowicie niepalny a barwniki przyjmuje bardzo dobrze, bez żadnych zarzutów według wielbicieli poliamidu.

 

Polipropylen – Działanie wody nie jest mu straszne. Chemikalia, którymi się czyści nie wchodzą w reakcję z polipropylenem – jest to duży plus. Natomiast trudno się barwi a co za tym idzie paleta kolorów tego typu wykładzin jest ograniczona. 

 

Wykładzina osnowa 

Juta i bawełna to główne składniki z jakich jest stworzona ostatnia warstwa. Jest ona trwała, niedroga, dzięki temu dosyć popularna. Nie da się ukryć, że w miejscach, gdzie ruchu nie ma za dużo – wykładziny osnowe jak najbardziej się sprawdzają.

 

Klasyfikacja wykładzin osnowych 

  1.  Klasa 21 – wykładziny słabo odporne. Pomieszczenia, gdzie praktycznie w ogóle nie ma ruchu nadają się idealnie na tą klasę.

 

  1. Klasa 22 – Sypialnia, pokój gier – ogólnie rzecz biorąc pomieszczenia w których ruchu nie ma najwięcej.

 

  1. Klasa 22+ – Pokoje przechodnie, przedpokoje, oraz pokoje dzienne średnio uczęszczane się w stu procentach do tego nadają.

 

  1.  Klasa 23 – Miejsca, które są narażone na ruch najbardziej – wypadają w tej klasie bardzo dobrze, ponieważ są do tego przystosowane. 

 

Podsumowanie

Temat wykładzin dywanowych został wyczerpująco przeanalizowany. Poruszyłem tu najważniejsze kwestie dotyczące wykładzin dywanowych. Wierzę, że od teraz świadomie wybierzesz wykładzinę i dzięki własnemu rozsądkowi zaoszczędzisz pieniądze – wybierając najbardziej praktyczną a zarazem najlepszą do twojego domu.