Zabudowa z suchą zabudową – krok po kroku

Zabudowa z suchą zabudową – krok po kroku

1 lutego 2020 0 przez redakcja

Poddasze w domach jednorodzinnych może pełnić funkcję mieszkalną. Bardzo często wykańcza się je z wykorzystaniem systemu suchej zabudowy, co pozwala na uzyskanie estetycznie wyglądającej, dodatkowej przestrzeni. Jak krok po kroku wykonać taką zabudowę?

Krok pierwszy – wykonanie stelaża 

Po ociepleniu poddasza i wykonaniu paraizolacji konieczne jest wykonanie stelaża. Ruszt zazwyczaj jest stalowy, choć można również wykorzystać w tym celu drewniane listwy. Najpierw należy dokonać pomiarów pomieszczenia i na tej podstawie obliczyć potrzebną ilość profili i łączników, ewentualnie listew, a potem wyznaczyć miejsca mocowań. Po stworzeniu stelaża trzeba sprawdzić jego wypoziomowanie (za pomocą poziomicy), a w razie potrzeby wyregulować odchyły poziomu, przykręcając lub odkręcając mocowania. 

Krok drugi – montaż płyt gipsowo-kartonowych 

Jeśli stelaż jest już gotowy, możemy przejść do zamontowania płyt gipsowo-kartonowych, zaczynając od sufitu. Później należy nimi obudować przedścianki lub ścianki kolankowe, a skosy zostawia się na koniec, podobnie jak wykończenie dachowych okien. Co ważne, ten etap zabudowy poddasza należy wykonywać w temperaturze wynoszącej minimum 10 st. C, przy niskim poziomie wilgotności powietrza. Inaczej płyty gipsowo-kartonowe nie będą tak wytrzymałe i na ich powierzchni mogą pojawić się rysy. 

Krok trzeci – spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych 

Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych to bardzo ważny etap prac, którego nie wolno pominąć. Szpachlując spoiny, możemy uzyskać wytrzymałe oraz estetycznie wyglądające wykończenie ścian, minimalizuje to też ryzyko pojawienia się pęknięć i rys na obudowie płyt. Aby wykonać tę czynność prawidłowo, należy najpierw pokryć środkiem gruntującym łączenia i miejsca, gdzie widać odkryty gips.  

Do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych służą taśmy bądź siatki zbrojące oraz specjalna masa. Najważniejsze jest to, aby rozprowadzić ją na równo z powierzchnią płyt, potem wkleja się taśmę lub siatkę. Ostatni etap to równomierne naniesienie masy na całej szerokości oraz długości spoiny i taśmy. Kiedy miejsca szpachlowania wyschną, konieczne jest ich przeszlifowanie, naniesienie kolejnej warstwy masy i ponowne przeszlifowanie, do uzyskania gładkiej powierzchni.  

Więcej o zaletach i zastosowaniu suchej zabudowy można przeczytać na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/sucha-zabudowa/sucha-zabudowa-w-budownictwie-wielomieszkaniowym?fbclid=IwAR0WL47b6GaJIdRgBLwuMV2vdSAI8lLaTXlhByi6FW6r15qvddIafUH9jlU